Czym różni się folia bąbelkowa od foli stretch?

Folia bąbelkowa i folia stretch znajdują swoje zastosowanie w przemyśle, branżach handlowych, zajmujących się wysyłką towarów oraz w transporcie. Każda z nich wyróżnia się konkretnymi, nieco odmiennymi właściwościami, a także jest wykonana z solidnych surowców. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma materiałami? Czy można je używać zamiennie? Zachęcamy do lektury.

 

Folia bąbelkowa

Folia bąbelkowa jest produkowana z folii polietylenowej o podwyższonej gęstości i wyglądem przypomina niewielkie poduszeczki wypełnione powietrzem. Dzięki temu pełni funkcję świetnego amortyzatora. Została wynaleziona przez przypadek w 1957 roku przez dwóch inżynierów, choć za jej prototyp uważa się powstanie materiału foliowego, odkrytego w 1898 roku przez niemieckiego chemika Pechmana.

Folia bąbelkowa zapewnia świetną termoizolację, a także idealnie wypełnia przestrzenie w kartonie, co znacząco ułatwia zapakowanie i zabezpieczenie mniejszego i delikatniejszego towaru. Przedmioty nie będą obijać się o siebie. Wykorzystuje się ją również jako wypełnienie większych i mocniejszych kopert, w których wysyła się drobny towar, taki jak np. elektronikę, książki, biżuterię czy odzież. Folia bąbelkowa przeciwdziała drobnym uszkodzeniom mechanicznym, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przewożone akcesoria lub produkty ulegną w transporcie zniszczeniu.

 

Folia stretch

Folia stretch to wielowarstwowa, mocna folia, którą wytwarza się najczęściej z polietylenu, choć do produkcji można też wykorzystać polipropylen, fluoropolimery i inne surowce. Za datę jej wynalezienia uważa się 1908 rok, gdy próbowano stworzyć wodoodporny obrus, choć podobnie jak w przypadku folii bąbelkowej, za pierwotną datę jej powstania niektórzy podają rok 1898.

Folię typu stretch wykorzystuje się głównie do zabezpieczania towaru, np. ustawionego na paletach. Dzięki wielowarstwowości, chroni pakunek przed uszkodzeniami mechanicznymi, drobnymi zarysowaniami oraz zabrudzeniami, np. od kurzu czy dymu. Wystarczy wziąć suchą lub lekko zwilżoną szmatkę i przetrzeć nią folię, aby móc zmyć brud powstały podczas transportu. Czynność ta z pewnością ułatwi pakowanie.

Folia stretch znajduje swoje zastosowanie w kilku gałęziach przemysłu, przede wszystkim w gastronomii, transporcie, handlu, itp. Na rynku dostępnych jest kilka grubości folii, dzięki czemu można dopasować produkt do preferencji klienta.

 

Podsumowanie

Oba materiały różnią się przede wszystkim zastosowaniem. Folia bąbelkowa służy głównie do wypełnienia wnętrz kartonów lub pudełek, a także do owijania lekkich i delikatnych artykułów, aby nie stłukły się w podróży. Ma także świetne właściwości amortyzujące i termoizolacyjne. Folia stretch jest natomiast nieco wytrzymalsza i służy przede wszystkim do zabezpieczania towaru, znajdującego się, np. na paletach. Kilka jej warstw tworzy zwartą strukturę, odporną na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Folia ta chroni także towar w transporcie przed zabrudzeniem. Chcąc nabyć odpowiedni produkt, warto zdecydować się na oba rodzaje materiałów, gdyż można je wykorzystać w różnych sytuacjach. Folii tych nie stosuje się raczej zamiennie, choć folię stretch można wykorzystać również do zabezpieczania pojedynczych produktów, pakowanych do kartonu.