Jak dobrać taśmy z tworzyw sztucznych przeznaczone do mocowania ładunków?

Wykorzystanie tego typu taśm jest dużo bardziej praktyczne niż zastosowanie tradycyjnych taśm stalowych do spinania, które często, choć wytrzymałe, są mniej elastyczne, przez co gorzej się je użytkuje. Taśmy spinające wykonane z tworzyw sztucznych są też lekkie i bardziej odporne na niekorzystne czynniki mechaniczne.

Można wyróżnić dwa rodzaje taśm spinających z tworzyw sztucznych: poliestrowe twarde i miękkie oraz polipropylenowe.

Jakie są zalety stosowania taśm spinających, służących do mocowania ładunku?

Zastosowanie taśm z tworzyw sztucznych do mocowania ładunków ma sporo zalet. Przede wszystkim produkty te zapewniają:

  • bezpieczniejsze spinanie i rozpinanie ładunku,
  • łatwiejszy proces bandowania ładunku, bez konieczności wykorzystywania do tego kosztownych maszyn i sprzętu,
  • zachowanie wysokiej jakości towaru, bez naruszeń jego struktury, uszkodzeń czy przebarwień,
  • zachowanie mocnego i stałego naprężenia.

Jakie ładunki można spinać taśmami polipropylenowymi (PP)?

Taśmy PP, czyli polipropylenowe wykorzystuje się do spinania pudeł kartonowych, elementów drewnianych, np. płyt, wiązkowania profili plastikowych oraz metalowych oraz do stabilizowania elementów, umieszczonych na paletach transportowych. Wykorzystuje się je zazwyczaj do zabezpieczania ładunków o nieco mniejszych gabarytach.

Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości świetnie unieruchamiają towar, a także zabezpieczają go podczas transportu. Wyroby te są elastyczne, dlatego nie powodują odkształceń na pudłach znajdujących się na paletach. Ponadto, ich specyfikacja sprawia, że są one jednymi z najpopularniejszych taśm wykonanych z tworzyw sztucznych dostępnych na rynku. Wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na ich zakup. 

Do spinania jakich ładunków wykorzystuje się taśmy poliestrowe twarde (PET)?

Taśmy poliestrowe wykorzystuje się do spinania ciężkich i wielkogabarytowych ładunków, np. betonowych elementów budowlanych, tarcicy, płyt wiórowych, bel papieru. Dzięki swoim właściwościom, dużej wytrzymałości i solidnemu wykonaniu mogą one całkowicie zastąpić typowe taśmy stalowe i tym samym obniżyć koszty mocowania ładunków.

Co więcej, taśmy poliestrowe PET twarde są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, można je użytkować niezależnie od pory roku. 

Kiedy można wykorzystać do spinania ładunków taśmy poliestrowe miękkie (WG, GW)?

Taśmy poliestrowe WG, GW miękkie są alternatywą dla taśmy PET. Spina się nimi zazwyczaj towar o niewielkich gabarytach. Wyróżniają się odpornością na działanie szkodliwych substancji chemicznych czy promieniowania UV. Mają bardzo podobne zastosowanie jak typowe taśmy polipropylenowe. 

Podsumowanie

Na rynku dostępne są dwa rodzaje taśm z tworzyw sztucznych, które wykorzystuje się do mocowania towaru na paletach. Są nimi taśmy polipropylenowe i poliestrowe. Taśmy polipropylenowe świetnie sprawdzają się do zabezpieczania nieco mniejszych ładunków, np. elementów drewnianych. Podobne zastosowanie mają również taśmy poliestrowe miękkie.

Taśmy poliestrowe twarde PET idealnie zastępują natomiast typowe elementy spinające wykonane ze stali. Używa się ich do zabezpieczania ładunków o sporych gabarytach, np. betonowych elementów budowlanych.