Jak wygląda proces wytwarzania taśmy spinającej PET?

Taśma klejącej jest produktem wykonanym z tworzywa sztucznego, pokrytym specjalnym klejem. Wykorzystuje się ją najczęściej w domach, a także w zakładach produkcyjnych. Służy między innymi do pakowania kartonów, sklejania podartych kartek, przyczepiania, a nawet zabezpieczenia niektórych, drobnych pakunków. W jaki sposób wygląda proces wytwarzania taśmy klejącej? Czy jest on skomplikowany? Zachęcamy do lektury. 

Taśma klejąca – co warto wiedzieć?

Taśma klejącej nazywana samoprzylepną, jest rodzajem giętkiego paska. Można go przyklejać pod odpowiednim naciskiem do różnych powierzchni, np. kartonowych, drewnianych, wykonanych z tworzyw sztucznych, a nawet materiałowych. Do klejenia potrzebny jest wyłączenie odpowiedni nacisk, a nie ciepło czy też zwilżenie wodą lub rozpuszczalnikiem. Klej przywiera do powierzchni, tworząc trwałe połączenie.

Taśma klejąca – właściwości

Taśma spinająca PET ma sporo zalet. Przede wszystkim nie ulega zbyt łatwo rozdarciom. Aby wykorzystać odpowiedni odcinek taśmy, należy przeciąć ją w określonym miejscu nożyczkami. Ponadto, jest również odporna na uderzenia, dzięki temu nadaje się do pakowania mniejszych przesyłek. Co więcej, nie przepuszcza pary wodnej, jest wytrzymała na ścieranie, a także na niespodziewane przebicie czy też naruszenie jej struktury.

W jaki sposób wytwarza się taśmę klejącą?

Proces wytwarzania taśmy klejącej jest zautomatyzowany i odbywa się na specjalnych liniach produkcyjnych przy wykorzystaniu trzech, nowoczesnych maszyn. Urządzenia produkcyjnego, który nakłada cienką warstwę kleju na podłoże, wycinającgoj wkładki i wykorzystywanego do usuwania rolek.

Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie kompozycji klejowej, którą jest zwykle kauczuk naturalny oraz sztuczny. Jest to rodzaj kleju, różniący się od tego, który używany jest na co dzień. W zależności od rodzaju taśmy składniki mieszane są w obróbce chemicznej i przygotowywane w taki sposób, aby mogły tworzyć cienką warstwę, możliwą do nałożenia na powierzchnię taśmy.

Proces ten zwykle polega na dodaniu rozpuszczalnika organicznego lub wody – w przypadku klejów typowo wodnych. Na tym etapie dodaje się również substancje uszlachetniające, które zwiększają przyczepność oraz elastyczność. Dzięki temu klej nie będzie się kruszył i przylegał do taśmy.

Tak przygotowaną mieszaninę nakłada się równomiernie na podłoże zrobione z papieru, folii czy też tkaniny przez bardzo wąską szczelinę tak, aby utworzyła się cienka warstwa. W ten sposób powstały produkt tnie się na wstążki o pożądanych szerokościach i nawija na wkładki, następnie przygotowuje do sprzedaży. Producenci określają okres trwałości taśmy na mniej więcej 6 miesięcy.

Taśmy spinające PET wykorzystuje się najczęściej w różnego typu zakładach produkcyjnych czy też domach. Służą do zabezpieczenia pudeł kartonowych, sklejania podartych kartek czy przyczepiania niektórych, lekkich elementów, np. do kartek, tablic. Produkt ten wyróżnia się wytrzymałością na rozerwanie, dodatkowo trudno go uszkodzić. Proces produkcji taśmy jest skomplikowany, przebiega przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn. Większość procesu polega na przygotowaniu odpowiedniej mieszanki kleju.